Dostępność

Naucz się myśleć o dostępności

  • Nadchodzi kompleksowe szkolenie, z którym nauczysz się jak zapewniać jakość w obszarze dostępności
  • 8 kompleksowych modułów + szablony + analiza case study + narzędzia + analiza lokalnych przepisów,
  • szkolenie w formule nagranych lekcji wraz z ćwiczeniami, testami, quizami i innymi elementami edukacyjnymi – nie musisz naginać swojego kalendarza!

Lub poniżej przeczytaj więcej o szkoleniu.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

Dla tych, którzy chcą poznać WCAG

W szkoleniu przejdziemy kompleksowo przez wszystkie kryteria i wytyczne WCAG, wraz z praktycznymi przykładami i ćwiczeniami.

Dla tych, którzy nie lubią kompromisów

Kompleksowe szkolenie to niezbędna teoria, narzędzia, praktyka, ćwiczenia, zadania domowe oraz wspaniała społeczność. Tu nie ma miejsca na kompromisy!

Dla osób, które chcą uratować świat

Masz cokolwiek związanego z wytwarzaniem oprogramowania? Skorzystaj z tego szkolenia i dowiedz się w jaki sposób dołożyć cegiełkę, by ten świat stał się bardziej przystępny dla wszystkich.

Dla Quality Assurance oraz testerów

Z tym szkoleniem kompleksowo nauczysz się jak testować dostępność i na co zwracać uwagę. Dzięki nowym umiejętnościom, łatwiej będzie Ci znaleźć pracę czy uzyskać awans.

Dla tych, którzy chcą być zgodni z prawem

W 2025 roku wchodzą regulacje, które wymuszą od wielu aplikacji, produktów i usług bycie dostępnym. Z tym szkoleniem nauczysz się jak o to zadbać

Dla ambitnych specjalistów

Interesuje Cię obszar dostępności? Lubisz analizę case study? Chcesz poznać narzędzia i przygotować się do nadchodzących zmian? Może potrzebujesz nowych umiejętności przed rozmową o podwyżkę? To szkolenie jest dla Ciebie!

Twoje korzyści

Zwiększenie zasięgu:

Rozszerz grono swoich użytkowników, tworząc produkty dostępne dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami. Zwiększ swoją bazę klientów i zasięg rynkowy dzięki inkluzywnemu podejściu.

Zgodność z przepisami:

Zapewnij, że Twoje produkty spełniają najnowsze wymagania prawne dotyczące dostępności, takie jak WCAG i Ustawa o dostępności cyfrowej. Chroń swoją firmę przed potencjalnymi karami i buduj zgodne z przepisami rozwiązania.

Poprawa UX:

Podnieś poziom satysfakcji użytkowników, poprawiając dostępność swoich produktów. Lepsze doświadczenie użytkownika przekłada się na wyższą lojalność klientów i lepsze opinie o Twojej marce.

Budowanie reputacji:

Pokaż, że Twoja firma jest liderem w dziedzinie inkluzywności i odpowiedzialności społecznej. Twórz produkty, które odzwierciedlają zaangażowanie w dostępność i buduj pozytywny wizerunek swojej marki.

Redukcja ryzyka:

Zminimalizuj ryzyko prawne i finansowe związane z brakiem dostępności. Unikaj kosztownych sporów sądowych i ciesz się spokojem ducha, wiedząc, że Twoje produkty są zgodne z regulacjami.

Efektywność testowania:

Optymalizuj procesy, integrując skuteczne metody testowania dostępności z istniejącymi procedurami QA. Oszczędzaj czas i zasoby, jednocześnie zapewniając wysoką jakość swoich produktów.

Praktyczne umiejętności:

Zdobądź umiejętności, które natychmiast przyniosą korzyści Twojej firmie. Wprowadź praktyczne techniki i narzędzia dostępności, które poprawią jakość Twoich produktów od pierwszego dnia.

Wsparcie Ekspertów:

Korzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów w dziedzinie dostępności. Zyskaj dostęp do ekspertów, którzy pomogą Ci szybko i skutecznie rozwiązywać wszelkie wyzwania związane z dostępnością.

Agenda

01. Wstęp
1: Wstęp do szkolenia
2: O prelegentce
3: Dostępność cyfrowa: Klucz do otwierania drzwi online

02. Morze przepisów
1: Nawiguj przez morze przepisów

03. Dostępność w biznesie
1: Biznesowe korzyści w zasięgu ręki

04. Run and Repeat
1: Automatyzuj testy: Skuteczne narzędzia
2: Testy ręczne: Kluczowi użytkownicy
3: Droga do doskonałości
4: Projektuj z myślą o dostępności

05: Ścieżka do zgodności z WCAG
1: Projektowanie i Rozwijanie Zgodne z WCAG
2: Omówienie kryteriów WCAG
3: Standard WCAG 2.1
+ deep dive przez wszystkie wytyczne WCAG (14 lekcji!)

06: Studium przypadku
1: Analiza przypadku
2: Proces dostosowywania
3: Korzyści i wyzwania

07: WAI-ARIA
1: Wstęp do WAI-ARIA
2: Role, właściwości i stany w praktyce

08: Ostatni dzwonek
1: Kreuj raporty jak profesjonalista
2: Podsumowanie: Dlaczego dostępność to klucz
3: Płyń do dalszych wyzwań: Rozwój zawodowy w dziedzinie dostępności

Magda poleca szkolenie z dostępności i współpracę z Gosią

Najczęściej zadawane pytania

Zamawiając szkolenie przedpremierowo, gwarantujesz sobie najniższą cenę: 747 PLN zamiast regularnej ceny 1247 PLN.

Każda osoba, która dołączy w preorderze, otrzyma wszystkie przyszłe aktualizacje w ramach szkolenia. 

Bardzo lubimy doceniać osoby, które dołączają do nas na samym początku – nie raz, nie dwa otrzymywały one specjalne zaproszenia czy dodatkowe benefity nigdy niedostępne dla osób spoza szkolenia. Ty nam ufasz, a my Cię doceniamy. 

Szkolenie na start może nie być w pełni uzupełnione i zastrzegamy sobie do tego prawo. Jeżeli czegoś zabraknie w dniu premiery, będziemy to skutecznie dostarczać i aktualizować w kolejnych dniach, by finalnie stworzyć w pełni kompleksowy produkt. Nie musisz się tym jednak martwić – o wszystkim będziemy informować na bieżąco.

Naszą grupą docelową są specjaliści od zapewniania jakości oraz testerzy z minimum rocznym doświadczeniem komercyjnym. 

Dużo wartości wyciągną również:

  • osoby, które dopiero się przebranżawiają – nowe umiejętności i fajny pomysł na portfolio,
  • designerzy, programiści – świeże spojrzenie na aspekty dostępności, tak ważne w dzisiejszych czasach

Nowa platforma łączy w sobie świat szkoleń, społeczności oraz grywalizacji.

To nowe podejście do edukacji, w którym wykorzystujemy elementy neuropsychologii edukacyjnej.

Szkolenie z dostępności jako pierwsze zostanie tutaj wykorzystane, później przeniesione zostaną wszystkie inne szkolenia oraz e-booki.

W skrócie, będzie to platforma z grupamim dyskusyjnymi, zdobywaniem wirtualnych monet, rozwiązywaniem branżowych wyzwań i wykonywaniem misji.

Będą również branżowe gry i łamigłówki. Więcej o tym wszystkim już wkrótce w newsletterze.

Ja (Adam) zajmuję się cyberbezpieczeństwem, QA oraz tworzeniem i zarządzaniem platformą altedu, na której wyląduje szkolenie z dostępności (i z czasem kolejne!). Natomiast szkolenie to robi Gosia, a ona zawodowo wykonuje audyty i testy dostępności w projektach dla klientów z różnych zakątków świata :) 
 
Umowy NDA niestety nie pozwalają nam wskazać konkretnych firm (oboje pracujemy dodatkowo na etacie, aby właśnie na co dzień mieć kontakt z wyzwaniami branżowymi i potrzebami klientów), ale audyty i testy były robione dla firm, które każdy zna, z których korzysta na co dzień – jeżeli lubi zakupy online lub ma dzieci lub jest fanką/fanem sportu ;) Niestety więcej nie możemy zdradzić :'(

Nie przekażemy Ci wiedzy tajemnej, ale dostarczymy Ci ustrukturyzowaną i ugruntowaną dawkę praktycznej wiedzy opartej na wieloletnim doświadczeniu.

W tym szkoleniu znajdziesz to, na czym przez ostatnie lata Gosia zjadła zęby. To co naprawdę działa w praktyce. To czym możesz się pochwalić na rekrutacji i wdrożyć już w pierwszych tygodniach pracy w zawodzie. Ale przede wszystkim praktyka, która da Ci nowe umiejętności na rynku pracy. 

Przydadzą się podstawy obsługi konsoli deweloperskiej, przeglądarki (między innymi pobieranie wtyczek) oraz podstawowe zrozumienie jak działają strony internetowe. 

Jeżeli chodzi o sprzęt, nie ma żadnych ograniczeń ani wymagań – możesz pracować na czym tylko zechcesz. My jednak w szkoleniu wykorzystujemy sprzęt z systemem Windows.

W zależności od umiejętności, od 50h w górę. Czas jest uzależniony od różnych czynników:
– na ile chcemy praktykować i ćwiczyć przekazaną w materiałach wiedzę,
– na ile odnajdujemy się w podstawach HTML (dlatego polecam powtórzyć sobie podstawy przed szkoleniem),
– na ile odnajdujemy się w konsoli deweloperskiej,
– na ile sprawnie działamy z przeglądarką, narzędziami online,
– na ile jesteśmy kreatywni i potrafimy sobie wyobrazić z jakimi problemami mogą mierzyć się ludzie z niepełnosprawnościami (i nie tylko!).

To jest jak z testami – najpierw musisz wiedzieć jak coś przetestować manualnie, żeby móc to zautomatyzować. Trzeba też jednak pamiętać, że dostępność to o wiele więcej. Mówimy tu często o osobach z niepełnosprawnościami – potrzebne jest ludzkie oko. Automatyzacja (taka którą zapewne masz na myśli) często ogranicza rozpoznawanie kontekstu i złożonych reakcji. Dużo łatwiej, szybciej i taniej symulować różne zachowania manualnie. Będziemy natomiast używać narzędzi, które zwiększą naszą produktywność.

Odpowiadając jeszcze statystycznie. Jest taka firma – Deque System – tworzą narzędzia wspomagające testowanie dostępności. Robili badania i analizę, okazało się że automatyzacja wykrywa na ten moment około 57% problemów. Więc pozostałe musimy jednak testować manualnie :)

Fajnie jakby automatyzacja była częścią strategii testowej, natomiast priorytetem jest zrozumienie wytycznych.

Co do aktualizacji w temacie automatyzacji – mamy coś w planach, ale nie chcemy jeszcze nic oficjalnie zdradzać.

Odpowiedź Gosi: to trochę skomplikowane, bo WCAG 3.0 przyznaje, że jest w takiej wersji roboczej już udostępnione i patrzyłam na nie z ciekawości. Wytyczne będą opisane trochę w inny sposób, niż WCAG 2.2. Będzie więcej kryteriów, to jest oczywiście tylko projekt czekam na ostateczne rezultaty. Na pewno będę musiała najpierw sama dobrze poznać nowe wytyczne. Bo dojdzie ich sporo. W wersji roboczej już mam kilka pytań i można je wysyłać do organizacji, tutaj też działam, żeby lepiej je zrozumieć dla siebie, a potem dla Was. Więc tak, na pewno planujemy z Adamem działać kompleksowo i długofalowo. Na ten moment skupiamy się na aktualnym szkoleniu i WCAG 2.2, ale też staram się być na bieżąco z WCAG 3.0 i będziemy tutaj Was informować co robimy. W naszym szkoleniu też wspominam o zmianach jakie idą jeśli chodzi o wytyczne.

Tak, chcielibyśmy to wdrożyć, ale od razu muszę uprzedzić, że nie będzie to w pierwszych dniach. Potrzebujemy na to trochę czasu z uwagi na nową platformę, rebranding. Nie mamy jeszcze przygotowanych designów pod certyfikaty. Pewnie pojawi się to na przełomie lipca i sierpnia, czyli jakoś miesiąc po premierze.

Szkolenie przygotuje do wykonywania takich audytów i przekaże w jaki sposób można je robić, wytłumaczy kryteria i wskaże najlepsze praktyki. 

Warto jednak pamiętać, że firmy (zewnętrzne czy te, w których pracujemy) mogą wymagać dodatkowego doświadczenia lub certyfikatów, np. Trusted Tester. O certyfikatach i dalszych ścieżkach edukacji również będziemy opowiadać w szkoleniu.

Taką listą kontrolną jest całe WCAG, a my tego będziemy uczyć kompleksowo. Więc… Tak!

Wzór audytu jest na podstawie WCAG 2.2, nie ma jednego ogólnego wzoru, który jest stosowany.

Natomiast ten wzór będzie zawierał wszystkie kategorie zgodne ze standardem. Jeżeli testowana aplikacja nie będzie miała jakiejś kategorii uwzględnionej (np. gdy testujemy bloga bez filmów), to będziemy to opisywać jako “nie dotyczy”.

Punkty obowiązkowe to będzie taka nasza lista co uważamy, że zawsze trzeba sprawdzić na każdej stronie, a uznaniowe – opowiemy co może się znaleźć i jak do tego podejść.

Nie. Pamiętaj, że to szkolenie dostosowuje się do Ciebie, a nie Ty do szkolenia. Rozumiem, że każdy ma swoje własne życie i obowiązki, dlatego też otrzymujesz dożywotni dostęp do kursu i wszystkich kolejnych edycji i aktualizacji – możesz go wykonywać w dogodnym dla Ciebie czasie.

Dożywotnio, a dokładniej rzecz ujmując – tak długo jak istnieje to szkolenie. Co więcej, otrzymasz także dostęp do wszystkich przyszłych aktualizacji!

Tak. W koszyku po prostu podaj nazwę firmy oraz NIP. Są to pola opcjonalne. Jeżeli ich nie uzupełnisz, otrzymasz fakturę na osobę prywatną. Pamiętaj, że decyzji nie można zmienić po płatności, zgodnie z obowiązującym prawem.

Tak, będą dostępne raty standardowe oraz raty 0%. Całość obsługuje PayU. 

Daję Ci gwarancję satysfakcji. Oznacza to, że masz 14 dni od daty zakupu, podczas których możesz przetestować to szkolenie. Jeżeli uznasz, że materiały nie spełniają Twoich oczekiwań – napisz na kontakt@altedu.pl, a ja oddam Ci 100% Twoich pieniędzy.

Wszystkie lekcje dostępne na platformie szkoleniowej dostępne są w języku polskim.

Jeżeli masz konkretne pytanie – napisz na maila kontakt@altedu.pl

Jeżeli masz więcej dylematów, również napisz na tego maila – umówimy się na darmowe i niezobowiązujące konsultacje, podczas których odpowiemy na Twoje pytania.